För några veckor sedan slog jag till och köpte mig en ny stekpanna i gjutjärn. Jag har haft en som jag köpte på IKEA men jag var aldrig riktigt nöjd med den. Framförallt gick det aldrig att steka ägg, pannkaka eller liknande som innehåller ägg i den. Den var dessutom lite konstigt balanserad och därför svår att lyfta med en hand, för mig i alla fall.
Så jag har länge suktat efter en annan panna. Det har inte riktigt känts okej att köpa en ny eftersom det sliter på miljön. Jag har budat på stekpannor i gjutjärn på tradera men alltid förlorat. Så nu bestämde jag till slut att jag köper en ny som jag vill ha.

Det blev denna från Skeppshult. Svensktillverkad med trähandtag. Både vacker och praktisk. Lättare att lyfta trots att den är lika tung som den förra. Går bra att steka i. Har inte vågat prova pannkakor än men tror att det kommer fungera.

Valde trähandtag för att det är fint. Det gick att få med metall också och jag tänkte att det kunde vara bra om man vill ställa pannan i ugnen, men kom fram till att jag har andra gjutjärnsgrytor till det om jag vill. Trähandtaget blir inte varmt medan jag steker heller.

Jag är nöjd! Nu ska jag ha den här resten av livet och sedan ska den gå i arv, tänkte jag!
Vi har en sån, är så nöjd! Vi bytte också för att vi var less på teflonpannorna som blev dåliga typ direkt
Roligt att höra! Jag älskar den hittills 🙂