Månadshandla – så gick det

För lite drygt en månad sen berättade jag att vi testade att månadshandla. Jag planerade mat för fyra veckor och så handlade vi allt som gick att handla i förväg.

Allt som går att frysa, skafferivaror, mejerivaror för de första två veckorna och frukt/grönt och bröd för första veckan.

Från mitt inlägg Handla för en månad

Jag skrev också separata inköpslistor för varje vecka, där jag hade skrivit upp de färskvaror vi skulle behöva under veckan. Det var ganska mycket jobb men ändå så skönt att bara ta listan, fylla på med sånt som hunnit ta slut och så åka och handla.

Så hur gick det då? Kort utvärdering följer här:

Fördelar med att månadshandla

  1. Det krävdes en del planering i början av månaden men sen var allt jobb gjort! Maten fanns, inköpslistor fanns klara och vi behövde inte sitta och värka fram möjliga maträtter varje vecka.
  2. Känslan av att få fylla upp frysen i början av månaden är för mig oslagbar. Jag vet inte om det är en instinkt som är kvar sen vi var stenåldersmänniskor, men att bunkra mat gör att jag känner mig så nöjd.
  3. Det blev inte dyrare än att handla varje vecka.

Nackdelar med att månadshandla

Det finns ingen spontanitet i ätandet. Vecka 4, när man upptäcker att man är sugen på något annat, så är man fast med den mat man bestämde skulle lagas för fyra veckor sedan.

Kommer vi fortsätta månadshandla?

Den här månaden gör vi inte det, men jag utesluter inte att vi kanske gör det någon annan månad i framtiden. Det är ändå skönt att ha allting hemma. För oss blev det varken dyrare eller billigare att månadshandla så det finns inget hinder där för att göra om det. Nu vill vi dock ha en månad med lite mer flexibilitet och valfrihet.

Har du testat att månadshandla?

Handla för en månad

Vet inte om det bara var vi som fick lön igår (förmodligen inte) men vi fick i alla fall lön igår. Rent ekonomiskt markerar det början av en ny månad. För mig i alla fall.

En tidigare veckohandling

Den här månaden testar vi att månadshandla. Jag har gjort en matsedel för fyra veckor framåt! Bara det är värt en liten applåd, tycker jag 😉 Sen har jag helt enkelt skrivit en lista på all mat som kan handlas i förväg. Allt som går att frysa, skafferivaror, mejerivaror för de första två veckorna och frukt/grönt och bröd för första veckan.

Tanken med det här är då att vi inte ska behöva handla lika ofta. Vi kommer ändå behöva komplettera en gång i veckan med olika färskvaror men då behöver vi kanske inte handla så stora mängder. Tidigare har vi veckohandlat och ändå kompletterat, så det borde bli mer sällan.

En annan anledning till att jag ville prova var för att se om det blir billigare. Jag har en teori om att det blir färre impulsköp ju mer sällan man är inne i affären.

Ett spännande experiment alltså. Jag uppdaterar med hur det går i slutet av månaden.

Budgeträtterna som räddar januari

Då var det fredag och vi är snart halvvägs genom årets fattigaste månad. Det är självklart individuellt, men sett till hela riket är det nog många som inte har det jättefett just i januari. Tänkte därför lista ett gäng maträtter som passar en tunn plånbok, och som jag själv lagar lite nu och då. Åtta rätter på ett bräde:

Tonfiskpasta
Som jag la ut receptet på häromdagen. Billigt, snabbt och du blir förvånansvärt mätt.

Pannkaka eller våfflor
Mjöl är billigt, så en ugnspannkaka kostar inte många kronor.

Soppa
En soppa går att göra så dyr eller billig man vill. Ärtsoppa, potatis- och purjolökssoppa eller spenatsoppa är mat som man kan komma billigt undan med.

Kikärtscurry
Den här lagar jag med jämna mellanrum, både för att den är god och nyttig. Du hittar ett recept på den här.

Pizza med billig topping
Pizzadeg är billigt om man gör den själv, och vad man lägger på väljer man själv. Testa att skära upp vad du kan hitta i kylen och lägg på pizzan!

Omelett med billig fyllning
Det här går också att göra relativt billigt om man vill det. Ägg är dessutom både nyttigt och mättande!

Korvsås
Hittar man billig falukorv är korvsås relativt billigt. Jag brukar använda en halv korvring när jag lagar korvsås, så en räcker till två middagar!

Chili sin carne
Chili con carne har de flesta en relation till, men har du testat att laga chili sin carne – alltså en vegetarisk variant.

Nio tips för en minskad matkostnad

Vi lever med en ganska tight matbudget, beroende på vem man frågar. Enligt konsumentverkets referensvärden ska två vuxna som bor ihop lägga 3820 kronor på livsmedel varje månad. I den summan har man inte räknat med luncher eller hygien- och förbrukningsartiklar. Jag kan säga att vi lägger lite mindre än den summan, inklusive lunch och en del förbrukning/hygien.

Anledningen till detta är flera. Vi har absolut råd att lägga mer, men jag tror att jag fortfarande har kvar en del av studenttänket, samt att jag tycker att det är lite av en sport att lyckas handla för en bestämd summa. De senaste månaderna har det dock varit väldigt tight, och vi har fått skjuta till mer pengar i slutet av månaden för att matkontot varit tomt. Nu kan det ju vara så att vi måste öka vad vi sätter in, om inte annat upp till referensvärdet, men jag tänkte ta någon månad till att försöka se om vi kan minska kostnaderna och hålla budget.

Om jag köpte utländskt kött och bara konventionella varor skulle jag lätt kunna minska med en tusenlapp på en månad. Tanken är ju dock att fortsätta att köpa svenskt kött, ekologiska ägg och mer ekologiskt i så stor utsträckning som möjligt. Därför har jag samlat ett gäng tips för att lyckas med detta!

9 tips

 

1. Planera matsedeln noga

Att bestämma i förväg vad man ska äta är ett sätt att få kontroll över sina kostnader. Istället för att springa in stressad och hungrig efter jobbet då du hugger det du är sugen på, förmodligen med en massa färdiga – dyra – varor, minskar du dina kostnader om du i lugn och ro planerar upp veckans mat. Då hinner du tänka igenom vad olika saker kostar, kanske byta något mot ett lite billigare alternativ och se till att matsedeln blir varierad. Sen åker du och handlar vid en tidpunkt då du inte är hungrig eller stressad.Vips har du kapat kostnaden, lite i alla fall.

2. Handla grönsaker efter säsong

Du har säkert hört det förut – man ska handla grönsaker efter säsong! Tomater är till exempel väldigt dyra mitt i vintern, och inte är de särskilt goda då heller. Nej, för att äta grönsaker som smakar gott ska man följa årstiderna och äta det som skördas just nu. Vilken tur att vi lever i Google-åldern, där man kan ta reda på både vad som är i säsong just nu och vad man kan göra med den grönsaken!

3. Baka eget bröd

När jag var student bakade jag i princip allt vårt bröd. I höst ska jag försöka ta upp det igen, för det är både billigare och godare att baka bröd. Dessutom är det mycket mindre tidskrävande än man tror! Visst, hela processen kan ta 1,5 – 2 timmar från det att man börjar plocka fram tills man har plockat ut det gräddade brödet. Men man lägger kanske 10 minuter på att göra degen, sedan ska det jäsa. Under jäsningen hinner du dammsuga eller gå ut med hunden eller något annat. Sedan bakar du ut i några minuter, brödet jäser igen.. Ja, du hör, det är faktiskt inte alls särskilt tidsödande.

4. Riv din egna ost

Kilopriset på ost är så mycket högre för färdigriven ost på påse om man jämför med att köpa ost på bit och riva själv. Jag testade faktiskt häromdagen, för första gången någonsin, att köpa en hel ost, riva upp och frysa in i lagom matlagningsmängder. Jag förpackade ungefär 3 dl ost i varje påse och fick ihop 6,5 stycken. Det blev 10 kronor per påse, vilket är billigare än en förpackning i butik. Så, nästa gång det är extrapris på ost, köp två bitar och riv den ena. Då blir det ännu billigare än så här. Spara förresten ostkanten som inte går att hyvla upp. Riv antingen den direkt och frys in, eller frys in kanten och riv när du ska använda den.

5. Testa något nytt

Om man vill spara pengar kan man inte vara rädd för att testa nya saker. Kanske hittar du en vara på extrapris, eller med kort datum, som sparar en massa pengar men som du aldrig har smakat förut? Testa! Det värsta som kan hända är att det inte är din favoritmat, men du blir säkert mätt ändå.

6. Dryga ut dina grytor

Jag lagar ofta grytor eftersom man kan dryga ut huvudråvaran på ett enkelt sätt. Istället för ett kilo kycklingfilé kan man minska ner mängden kött och istället använda en extra morot, lök eller annan grönsak som man hittar i kylen. De går ju att kombinera också, så klart. Då får du kanske över kött som kan frysas in till nästa vecka?

7. Välj inte alltid filé

Jag vet inte om det bara är jag, men jag köper nästan enbart kycklingfilé, fläsk(ytter)filé, torskfilé och så vidare. Kycklingklubbor är mycket billigare än filén (så klart) och man blir i princip lika mätt på den. Samma sak med färdigskivat. Köp en hel bit karré (eller annat) och skär upp själv. Då kan man dessutom frysa in det som blir över.

8. Minska på köttet

Ett sätt att minska på köttet är så klart som i tips nummer 6. Dryga ut dina grytor med grönsaker eller baljväxter. Man kan också tänka att man inte äter kött lika ofta och därmed kan köpa bra kött när man väl köper. De dagar du inte äter kött kan du välja ekologiska varor eftersom exempelvis baljväxter är mycket billigare än kött, även om man väljer kravmärkt. Win – win – win

9. Koka dina baljväxter själv

Oavsett om du aldrig förut ätit bönor eller linser, eller om du är fullfjädrad vegan, är priset detsamma. Både linser och bönor finns färdigkokta på tetra, och jag själv köper alltid bönor färdigkokta. Faktum är dock att det är mycket billigare att köpa torra baljväxter och koka själv. När man ändå gör kan man ju göra i ordning en hel påse, och frysa in det som blir färdigkokt. Då sparar man tid när man sedan ska ha bönorna.

Bonustips

Att äga en frys är nog ett av mina största spartips, faktiskt. Att bunkra när saker är billigt ska inte underskattas.

Vilka är dina bästa tips för att spara utan att tumma på kvalité alltför mycket?

Matfilosofi

I veckan är det semester på riktigt så jag gör ingen matsedel. Man får ta det lite som det kommer. Tänkte istället skriva lite kort om hur jag tänker kring mat.

Veckomatsedelns olika delar

När jag sätter ihop en veckomatsedel tänker jag att hälften ska vara utan kött. Det blir alltså tre eller fyra dagar på en vecka. Av dessa är det bonus om hälften blir veganska. Jag väljer vegetariskt av klimatskäl i första hand, i andra hand för djurhållningen. Sen fyller jag på med en fiskrätt och två kötträtter, oftast en kycklingrätt och så älgfärs eller annan köttbit.

Vilket kött väljer jag?

Jag köper alltid, utan undantag, svenskt kött. Det gör jag för att Sverige har en av världens strängaste lagstiftningar kring djurhållning och djurrätt. Med det sagt så är det så klart ändå så att det skulle kunna vara ännu bättre. Av klimatskäl undviker jag nötkött, men köper ibland. Vi brukar köpa många kilo älgfärs varje höst som räcker nästan hela året. Älgar har ju fått springa fritt i skogen så det känns etiskt okej att äta, även ur klimatperspektiv eftersom det inte går åt odlingsmark till foder och så vidare.

Vilken fisk köper jag?

Den som hänger med har sett att vi ofta äter fiskgratäng gjord på torsk. Jag köper alltid torsk som är MSC-märkt eftersom det betyder att den är fiskad på ett hållbart sätt. På senaste tiden har jag börjat köpa tonfisk på burk, också den MSC-märkt. Jag skulle gärna äta lax varje vecka men har begränsat det till en gång i månaden eftersom odlad lax är lite sådär för miljön. Har som ambition att köpa krav-märkt lax varannan gång men gör inte alltid det.

Mejeriprodukter eller växtbaserat?

Av lathet, vana och ibland snålhet köper jag oftast vanliga mejeriprodukter. Jag väljer mejeriprodukter från vårt närmaste mejeri, så det är väl kanske lite bra av klimatskäl, men inte optimalt så klart. När det gäller ost köper jag varannan gång ost gjord på ystenzym och varannan gång ost från närmaste mejeriet som innehåller löpe. Det är alltså inte alltid mina vegetariska rätter är helt vegetariska, men så blir det när flera principer krockar.

Äggen då?

Jag har aldrig köpt hem något annat än kravmärkta ägg. Kravhöns har det så mycket bättre än icke-krav.

Restaurangmat

När vi äter ute tänker jag att jag ska välja vegetariskt varannan gång. Lyckas inte alltid, eller faktiskt ganska sällan. Har också tänkt att jag ska bli en sån besvärlig människa som alltid frågar var köttet kommer ifrån men det krockar rätt rejält med min personlighet i övrigt.

Så! Ett matinlägg blev det ändå idag, men med lite annat fokus. Det här är alltså min ambition, det är långt ifrån alltid jag väljer så medvetet som jag skulle vilja. Man gör så gott man kan, och det får duga!

Fem budgetmiddagar

Under åren då jag var student hade vi en rätt tight matbudget för att jag skulle kunna bidra till den. Den var ungefär i linje med Konsumentverkets rekommendation, med det undantaget att vi inte åt luncher ute utan de var med i den summan som KV tyckte skulle räcka till frukost och middag. Jag tror inte vi åt nudlar en enda gång under mina studentår, utom möjligtvis i nudelwook 🙂   Jag känner mig alltså rätt bra på att laga god och billig mat. Idag tipsar jag om 5 billiga middagar som man blir mätt på.

Indisk kikärtscurry  (ca 17 kronor/portion)

Den här rätten har jag väl skrivit om ungefär 100 gånger det senaste året, jag lagar den minst en gång i månaden. Receptet kommer från kokboken Ännu Mera Vego och jag tycker att det är så bra eftersom det är billigt, veganskt och snabblagat.

wp-image-2057103750jpg.jpg
Till vänster i bild har vi indisk kikärtscurry.

Kortfattat gör man 4 portioner så här: Koka 4 portioner ris. Hacka en gul lök. Fräs löken i olja tillsammans med spiskummin, koriander, gurkmeja och chiliflakes efter smak. (Jag brukar riva ner lite färsk ingefära också) (och hacka en vitlök) (men då blir det inte lika mycket budget?). Tillsätt 2 burkar kikärtor utan spad och 2 dl krossade tomater. Späd med 1-2 dl vatten och låt koka i en kvart. Klyfta en lime (OBS! superviktigt – det blir inte alls lika gott annars). Servera grytan med ris och pressa över limen.

Pannkaka (ca 15 kronor/portion)

Den här klassikern är både god och billig. Man kan ju antingen steka tunna pannkakor på spisen, eller så gör man den i långpannan i ugnen. När jag gör pannkakor i ugnen steker jag 2 paket tärnat bacon. Sen vispar jag en liter mjölk5 dl mjöl och 4-5 ägg till en smet. Smeten häller jag ner i en smord långpanna och så strösslar jag ut baconet. Gräddar på typ 200 grader tills den är klar (50 minuter kanske?).

Morotssoppa (7 kronor/portion)
morotssoppa

Alla soppor är i regel billiga eftersom basen är … vatten! Jag tänkte tipsa om min morotssoppa som jag har delat med mig av förut. Den här ”hittade jag på” under min studietid för att jag ville ha något billigt. Vi hade den också som förrätt på vårt bröllop, det syns nog på bilden. Mobilkameran 2014, förresten, inte samma som idag. Här hittar du receptet på min morotssoppa.

(Bön)pasta med tomatsås ((14) 7 kronor/portion)

Det allra enklaste och billigaste kan vara pasta med tomatsås. Man kan så klart välja vilken pasta man vill, men jag brukar ofta använda bönpasta eftersom man då får i sig lite proteiner och blir mättare. Sen hackar jag lök och vitlök, fräser i olja, kokar ihop med krossade tomater, vinäger och honung till en god sås. Örter efter smak är också gott, till exempel oregano, basilika eller timjan.

Korvsås (10 kronor/portion plus kostnad för ris etc.)

Min korvsås är både enkel och väldigt god. Hacka en gul lök och stek glansig i matfett. Tillsätt 400 gram falukorv och stek gärna på den så den inte blir helt kokt. Tillsätt en burk krossade tomater och koka på låg värme tills tomaterna är goda. Rör ner en dl créme fraiche på slutet. Servera med ris, bulgur, matvete eller liknande. Och sallad!